Levandų ūkis - daugiau nei žydinčių levandų laukas

Norint iš arčiau susipažinti su Provansu nebūtina trenktis tūkstančius kilometrų į Prancūzijos pietryčius. Kartais užtenka pavažiuoti keliasdešimt, ilgiausiu atveju, kelis šimtus kilometrų ir išskirtinė Provanso aplinka jaučiama čia pat - lietuviškame kaime, netoli Biržų rajono, šalia Vabalninko miestelio įsikūrusiame Levandų Ūkyje.

Levandų Ūkio šeimininkams idėja atgabenti žymius Provanso laukus į Lietuvą gimė būtent po kelionės šiame regione. Viskas prasidėjo nuo mažo levandų lauko 8, o po aštuonių gyvavimo metų laukas prasiplėtė iki 40 arų ir panašu, kad lauko plėtros darbai nesiruošia sustoti: kiekvienais metais Ūkio šeimininkai pasiima nemažą plotą aplinkui esančių laukų ir apsodina levandų sodinukais. Gausiai violetiniais žiedais nusėtu lauku dažniausiai galima grožėtis visą liepos mėnesį, tada laikas praleistas švelniai kedenamų levandų apsuptyje - magiškas ir raminantis. Kartais ūkyje juokaujama, kad tiems, kurie patingėjo atvykti pasigrožėti levandomis pirmojo žydėjimo metu, levandos tarsi suteikia antrą šansą praskleisdamos žiedus dar kartą - dažniausiai rugpjūčio antroje pusėje.

Sunku įsivaizduoti Prancūziją be rožių sodų, tad ir Provanso aplinką menantis ūkis gali pasigirti prancūziškų kvapniųjų rožių sodu, kurio žiedai ne tik svaiginančiai kvepia, bet ir yra naudojami Levandų Ūkio produktų gamybai.

Ne vienerius metus Levandų Ūkio šeimininkės skiria daug dėmesio produktų gamybai ir jų tobulinimui. Ūkyje auginamų augalų žiedai puikiai tinka kosmetikos, higienos, maisto pagardų, arbatų bei namų puošybos detalių gamybai. Hidrolatas, medus, prieskoniai, žvakės, arbatos, eteriniai aliejai - tik labai maža dalis produktų, tačiau jau spėję pavergti ne vieno kliento širdį. Beveik visi produktai gimsta ūkyje įsikūrusioje laboratorijoje, o pardavimui paruošti produktai slypi Provanso stiliaus krautuvėlės lentynose.

Kadangi pačios levandos daug kam dar nežinomos, Levandų Ūkis viso sezono metu siūlo edukacinę programą “Levanda - nuo sėklos iki produkto”. Jos metu svečiai supažindinami su levandų auginimu, panaudojimo būdais bei teikiama nauda.

Levandų Ūkis nėra tik vasarą žydintis laukas. Tai darnus šeimos verslas, kuriame savo vietą randa net trys šeimos kartos. Tai išskirtinė aplinka, iš kurios stengiamasi išgauti kuo daugiau: rožių sodas, vaistiniai augalai, laboratorija bei Provanso krautuvėle. Levandų Ūkis yra harmonija tarp lietuviško ir prancūziško stiliaus elementai.